Blog, What's up?

Phrasal Verbs krok po kroku

Dobrym sposobem poznawania nowych Phrasal Verbs jest systematyzowanie ich według danego tematu. Dzisiaj pokażę Wam jak się do tego zabrać – obojętne czy jesteś studentem czy nauczycielem chcącym ten temat przerobić ze swoimi uczniami.

#1

Wybór tematu

Wybór tematu to kwestia bardzo indywidualna. Na moich zajęciach staram się zawsze spersonalizować temat i „podciągnąć” go w zależności od tego, z kim mam do czynienia. Jeśli mój uczeń w danym momencie stara się o pracę lub chce ją zmienić wybieram temat, który w danym momencie najbardziej mu się przyda.

Jeśli uczysz się sam, wybierz coś co Cię interesuje. Lubisz oglądać na YouTube tutoriale kosmetyczne? Niech twoim przewodnim tematem będzie BEAUTY. Lubisz wszystko, co związane z dronami? Możesz zacząć od słownictwa związanego z samolotami.

#2

Burza mózgów

Kiedy masz już temat, weź kartkę i zanotuj na niej wszystkie polskie zwroty, które kojarzą ci się z danym słowem. Załóżmy, że dzisiaj akurat interesuje nas wszystko, co związane z pracą. Przykładowa burza mózgów może dać efekt w postaci następującej mapy myśli:

#3

Eksploracja

Kiedy już masz polskie zwroty, które kojarzą ci się z danym tematem, pora na pracę ze słownikiem. Spróbuj znaleźć angielskie odpowiedniki słów, które pojawiły się w twojej mapie myśli. Pamiętaj, że uczymy się Phrasal Verbs – w słowniku pojawiają się one zazwyczaj jako ostatnie tłumaczenie, więc nie poprzestawaj na pierwszym słowie, które pojawi się na górze listy czasowników. Gdy szukasz w słowniku np. angielskiego odpowiednika słowa „zatrudnić”, naturalnym jest, iż na pierwszym miejscu znajdzie się angielski czasownik „to employ”. Musisz eksplorować dalej daną definicję w poszukiwaniu konkretnego czasownika złożonego. Może się też zdarzyć, że dany zwrot nie będzie miał angielskiego odpowiednika w postaci Phrasal Verb. W takiej sytuacji zapisz po prostu zwykły czasownik.

Poniżej przedstawiam przykłady czasowników złożonych związanych ze słowem WORK. Lista została stworzona przez jedną z moich uczennic.

#4

Kontekst

Kiedy już masz stworzoną listę słów do zapamiętania, pora na zastosowanie ich w kontekście. Stwórz historię związaną z danym tematem używając w niej wszystkich czasowników, które znajdują się na liście. Dobrze jest, gdy historia jest spersonalizowana i dotyczy ciebie lub twojego otoczenia. Jeśli nie masz doświadczeń w danym temacie, stwórz wyimaginowaną historię o tym, jak zostałeś zwolniony, ponieważ całymi dniami się obijałeś i wcześniej kończyłeś pracę. Im śmieszniej, tym lepiej. Pamiętaj, że to nie ma być esej na dwa tysiące słów, tylko dosłownie kilka zdań, w których znajdą się wyszukane przez ciebie frejzale.

#5

Ćwiczymy mózg

Uczenie się na pamięć nie ma większego sensu, ale czasem może okazać się bardzo przydatne. Gdy już napiszesz swoją historyjkę, spróbuj nauczyć się jej na pamięć. Powtarzaj ją na głos – to pomoże w zapamiętaniu. Możesz nagrać się na telefon, jeśli nie masz oporów przed słuchaniem siebie.

#6

Krzywa zapominania

Kluczowym jest, aby w pierwszym tygodniu po nauczeniu się Phrasal Verbs powtarzać je codziennie. Dlaczego? O tym, jak ważne jest to w procesie zapamiętywania, pisałam tutaj. Ale nie musisz siedzieć z kartką i odfajkowywać czasowniki, które pamiętasz. Wystarczy, że codziennie powtórzysz sobie na głos historyjkę, którą sam stworzyłeś i którą nauczyłeś się na pamięć. How brilliant is that? A potem… Wystarczy, że powtórzysz ją raz na tydzień, raz na miesiąc, raz na rok i tak do końca życia.

Przygotowuję dla Was wyzwanie, w którym poćwiczymy naukę czasowników frazalnych w praktyce. Jeśli jesteś zainteresowany/a, wpisz się na listę, a gdy wyzwanie będzie gotowe przypomnę ci o nim.

2 myśli w temacie “Phrasal Verbs krok po kroku”

  1. Świetne opracowanie!

    wt., 11 sty 2022, 11:44 użytkownik Klaudia Stefańska napisał:

    > English teacher posted: ” Dobrym sposobem poznawania nowych Phrasal Verbs > jest systematyzowanie ich według danego tematu. Dzisiaj pokażę Wam jak się > do tego zabrać – obojętne czy jesteś studentem czy nauczycielem chcącym ten > temat przerobić ze swoimi uczniami. #1 Wybór tema” >

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.