Blog

JAK UCZYĆ SIĘ PHRASAL VERBS?

Mój romans z PHRASAL VERBS zaczął się bardzo dawno temu, był baaardzo burzliwy i przechodził wiele faz. Gdy zaczynałam naukę w ogóle nie wiedziałam o ich istnieniu, na kolejnych etapach nie zwracałam na nie żadnej uwagi, będąc na studiach próbowałam się w nich zakochać, lecz była to miłość nieodwzajemniona. Gdy zaczęłam uczyć innych unikałam tego tematu – skoro sama za nim nie przepadałam, trudno było mi przekonać uczniów do tego, że znajomość czasowników złożonych jest niezbędna by posługiwać się językiem płynnie.

Nikt nigdy nie zdradził mi sposobu, w jaki najlepiej uczyć się PHRASAL VERBS tak, aby je zapamiętać raz na zawsze. To rodziło wiele frustracji oraz przekonanie, iż opanowanie ich raz na zawsze jest nieosiągalne. Jeśli czytasz ten tekst, to duża szansa, że podzielasz moje doświadczenia i prawdopodobnie masz chęć coś z tym zrobić, ponieważ zdajesz sobie sprawę z tego, że nauka czasowników frazalnych może zdecydowanie poprawić Twoje umiejętności porozumiewania się w języku angielskim.

Przez lata praktyki wypracowałam sobie kilka prostych sposobów i technik pozwalających zapamiętać PHRASAL VERBS. Są to metody, które sprawdzają się zarówno u mnie jak i u moich uczniów. Wypróbuj i sprawdź, czy i Tobie pomogą.

6 skutecznych sposobów na opanowanie PHRASAL VERBS

1. Nie grupuj PHRASAL VERBS według czasowników

Najpopularniejszą metodą, jaką spotkacie w podręcznikach jest grupowanie czasowników frazalnych według określonego czasownika.  I tak, otwierając książkę zobaczysz listę, która wygląda następująco:

  • break down – załamać się
  • break into – włamać się
  • break out – wybuchnąć (np. o wojnie, epidemii)
  • break up – zerwać

Będąc uczennicą w ten właśnie sposób uczyłam się zawsze „frejzali”. To nie tylko najgorsza z możliwych opcji, ale także najszybszy sposób, by je znienawidzić. Dlaczego? Ponieważ ucząc się w ten sposób próbujesz zapamiętać kilka słów, które wyglądają podobnie, ale mają zupełnie inne znaczenie. Nie ma absolutnie żadnego logicznego związku między tymi słowami, a nasz mózg potrzebuje połączeń i skojarzeń, aby właściwie zrozumieć i przyswoić informacje. Jaki jest więc lepszy sposób na ich nauczenie się?

2. Jeśli lubisz grupować – grupuj według przyimków

Organizowanie czasowników frazowych według przyimków może pomóc w nawiązaniu między nimi odpowiednich skojarzeń. Przyimki mają pewne tendencje i jeśli zrozumiesz te tendencje, ułatwi to naukę PHRASAL VERBS.

Każdy czasownik frazowy składa się z czasownika oraz przyimka. Przyimki też mają swoje znaczenie i często w jakiś sposób obrazują to, co dzieje się z konkretnym czasownikiem w danym połączeniu.

Weźmy dla przykładu przyimek OUT, który oznacza między innymi to, że coś jest na zewnątrz, bądź jest nieobecne. Gdy dodamy przyimek OUT do czasowników SELL, PUT, RUN stworzymy frejzale, które będą kojarzyć się z brakiem.

sell OUT – wyprzedać (czyli towaru brak)

I wanted to buy these shoes, but they sold OUT.

put OUT – ugasić ogień (czyli ognia brak)

The firefighters put OUT the fire.

run OUT – skończyć się (czyli czegoś brak)

We’re running OUT of time.

3. Grupuj je tematycznie

Dobrym sposobem uczenia się  czasowników frazowych jest organizowanie ich według tematu. Możesz utworzyć listę czasowników frazowych do wyrażania emocji, opisywania przyjaciół lub mówienia o miłości i związkach. Jeśli lubisz możesz stworzyć sobie mapę myśli. The sky is the limit.

Przykładowa mapa myśli z czasownikami frazowymi związanymi z miłością

4. Ucz się w kontekście

To chyba najważniejsza rzecz jeśli chodzi o naukę PHRASAL VERBS. Uczenie się listy czasowników z książki nie ma najmniejszego sensu. To najlepszy sposób do tego, by je bardzo szybko zapomnieć. Oglądając film czy czytając tekst po angielsku wyłapuj ciekawe zwroty i zapisuj je. Zapisuj też kontekst w jakim występują, a nie samo suche tłumaczenie. Jeśli zapiszesz sobie, że TAKE UP oznacza „zacząć uprawiać” może zdarzyć się sytuacja, w której użyjesz tego zwrotu, gdy będziesz chciał powiedzieć, że zacząłeś uprawiać pomidory, podczas gdy TAKE UP używany jest w momencie, gdy mowa o podjęciu jakiejś aktywności, np. I’d like to take up yoga this year.

5. Personalizuj!!!

Wcielaj w życie rzeczy, które poznajesz, czyli od razu zamieniaj teorię w praktykę. Jeśli akurat poznałeś np. frejzal RUN OUT OF pomyśl o tym, co w danym momencie kończy się w domu i stwórz zdanie typu „We’re running out of coffee.” Jedziesz samochodem i zapala się kontrolka paliwa? Powiedz na głos „I’m running out of petrol.” Spersonalizowany kontekst zdecydowanie ułatwia zapamiętywanie, ponieważ tworzy skojarzenia w mózgu, które pozostawiają tam trwały ślad.

6. Zabaw się w nauczyciela

Spróbuj sam stworzyć test ze zwrotami, które poznałeś. Jeśli znasz kogoś, kto też uczy się angielskiego daj mu test i zabaw się w nauczyciela. Uczenie innych jest świetnym sposobem na zapamiętywanie i powtarzanie poznanego materiału.

Niestety nie ma jedynej magicznej metody uczenia się czasowników frazowych. To proces, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Jeśli chcesz brzmieć bardziej naturalnie, musisz poświęcić trochę czasu na ćwiczenie czasowników frazowych i nabrać pewności w ich używaniu. Wybierz ten sposób, który najbardziej Ci odpowiada, lecz pamiętaj, że nasz mózg lubi zmiany. Im częściej będziesz korzystać z różnych metod, tym lepiej i na dłużej zapamiętasz to, czego się uczysz.

Pamiętaj! Mądrze rozłożona w czasie nauka to klucz do zapamiętania. Odpowiednie rozłożenie powtórek w czasie pozwoli zapamiętać dany materiał na znacznie dłużej, nawet na całe życie.  Robienie przerw w nauce ma sens. Wbrew pozorom zapominanie jest jednym z ważniejszych elementów procesu zapamiętywania. Gdy musimy wysilić się, aby sobie przypomnieć dany zwrot, w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia, dzięki którym informacje zapisują się w nim na dłużej. Warto więc na początku nauki ustalić sobie konkretny harmonogram pracy z czasownikami złożonymi tak, aby zoptymalizować ich zapamiętanie.

W następnym wpisie podpowiem, jak to zrobić 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.