Blog

Ekskluzywność zajęć indywidualnych

Podejmując decyzję o nauce języka obcego często stajemy przed dylematem wyboru rodzaju zajęć. Opcji jest wiele: mamy do wyboru szkołę językową i naukę w grupie, stacjonarne zajęcia indywidualne z lektorem, coraz częstszą opcje online, zajęcia w parze czy też samodzielną naukę w domu przy pomocy chociażby aplikacji Duolingo.

Wybór jest niełatwy, ponieważ często wiąże się z naszymi ograniczeniami finansowymi. Jeśli bierzemy pod uwagę tylko i wyłącznie aspekt finansowy, oczywistym wydaje się fakt, iż zajęcia grupowe w szkole językowej będą najbardziej opłacalne. Dlatego wiele osób decyduje się właśnie na taki rodzaj zajęć i jest to świetny sposób, jednak kiedy dobrniemy już do pewnego poziomu, często tego typu lekcje przestają być zupełnie efektywne. Mam ucznia, który na korzyść zajęć indywidualnych zrezygnował z nauki w grupie. W pewnym momencie nauczyciel poprosił go, aby nie wypowiadał się na lekcji, ponieważ inni też muszą mieć szansę 🙂 W takim momencie indywidualna nauka z lektorem wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, iż lekcje 1-1 są usługą luksusową. To trochę tak jak wizyta w SPA, czy seans u terapeuty. Cała uwaga lektora skupiona jest tylko i wyłącznie na danym uczniu, jego potrzebach i wymaganiach. Nie ma dwóch takich samych lekcji. Nawet, gdy przerabiam ten sam temat, na tych samych materiałach z uczniami na tym samym poziomie, każda jednostka lekcyjna przebiega w zupełnie inny sposób. W trakcie jej trwania dygresja goni dygresję i mimo, że cel lekcji jest osiągnięty, środki do niego prowadzące są zupełnie odmienne.

Skoro jest to usługa luksusowa, oczywistym jest, że ten rodzaj zajęć jest najbardziej kosztowny. Warto pamiętać, iż koszt jednej lekcji, to nie jedynie koszt 60 minut spędzonych w towarzystwie kursanta. W tę cenę w moim wypadku wlicza się:

 • 5 lat studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela,
 • studia podyplomowe,
 • setki godzin szkoleń,
 • wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy z setkami (a może i tysiącami) uczniów,
 • ciągłe poszukiwanie nowych technik i technologii przydatnych w nauczaniu,
 • godziny spędzone na przygotowaniu się do zajęć,
 • godziny spędzone na sprawdzaniu prac uczniów,
 • kolejne godziny spędzone na przygotowywaniu dodatkowych autorskich materiałów dla moich kursantów,
 • samodoskonalenie języka,
 • koszt prowadzenia działalności gospodarczej,
 • itp.

Decydując się na tego typu usługę warto pamiętać, aby nie zaprzepaścić i zmarnować zainwestowanego czasu i pieniędzy i dać też coś od siebie. Dzięki akcji Kalendarz Adwentowy przekonałam się jak bardzo zaangażowanych mam uczniów, za co jestem losowi BARDZO wdzięczna 🙂 Ten fakt daje mi mega motywację do dalszego rozwoju i samodoskonalenia się.

A Wy jaki rodzaj zajęć preferujecie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.