Blog, What's up?

Z Learnote zapomnisz o zapominaniu…

Jarosławiec
Kiedyś to było moje tymczasowe miejsce pracy 🙂

 

Często zastanawiasz się, co robisz nie tak? Uczysz się tego angielskiego od lat, „follołujesz” 1000 nauczycieli na Instagramie i ciągle masz wrażenie, że kręcisz się w kółko? Przyczyna jest często banalna – poznajesz kolejne nowe słowa, zwroty czy idiomy zapominając o rzeczy najbardziej podstawowej – POWTÓRCE!

Niedawno córka zapytała mnie: „Mamo, dlaczego kiedy uczę się nowego słówka, po paru dniach już nie pamiętam, co ono znaczy?” Od razu przestawiłam się na tryb mentorski i zaczęłam wykład, od którego rozpoczynam często lekcje z moimi słuchaczami.

Zapominanie pojawia się w wielu przypadłościach i może być objawem chorobowym, jednak u całkowicie zdrowych ludzi zapominanie jest normalnym, powszechnym procesem utraty danych pamięciowych.

Typowy proces zapamiętywania nowych informacji (w naszym wypadku – słówek) wygląda tak:

nowe słówko lub zwrot

pamięć krótkotrwała (short-term memory – STM)

pamięć długotrwała (long-term memory – LTM)

Teoretycznie moglibyśmy pamiętać wszystkie dane, które docierają do naszej pamięci krótkotrwałej (wszystkie one mogłyby być przekazane do pamięci długotrwałej). Wtedy moglibyśmy uniknąć zapominania. Jednak nie wszystkie informacje są kierowane z STM do LTM. Nowe informacje muszą zostać włączone do już posiadanej sieci semantycznej. To jednak wymaga czasu, w związku z tym nie wszystkie nowe informacje są zapamiętane na dłużej.

W tym momencie przeważnie pokazuję moim słuchaczom taki oto wykres:

 

Forgetting curve
Krzywa zapominania

Przedstawia on krzywą zapominania znaną też jako krzywa Ebbinghausa. Linia ta wskazuje zależność między ilością przechowywanej informacji w pamięci a upływem czasu, jaki nastąpił od momentu ich zapamiętania.

Ebbinghaus to niemiecki psycholog, który (podobnie jak moja córka 🙂 ) zastanawiał się dlaczego tak łatwo i szybko zapominamy poznane informacje. W wyniku przeprowadzonych badań skonstruował krzywą, która pokazuje, że zdecydowana większość zapamiętanych informacji ulega zapomnieniu w ciągu pierwszych kilku dni od momentu zapamiętania, osiągając poziom ok. 25% w piątym dniu (jest to faza szybkiego zapominania). Jednocześnie dalszy spadek ilości zapamiętanej informacji nie jest już tak gwałtowny – w 30. dniu od momentu zapamiętania osiąga wartość nieco ponad 20%.

Ebbinghaus oparł swoje badania na bazie zestawu bezsensownych sylab (BUK, KON, SAP itp.), następnie wraz z upływem czasu sprawdzał, ile z nich pamięta. Jak widać na wykresie już po upływie godziny nie był w stanie odtworzyć ponad 50% zapamiętanych informacji. Po drugim dniu proces zapominania ulega wyraźnemu spowolnieniu.

Jednak w momencie kiedy do procesu nauki zostały włączone powtórki, krzywa wyglądała następująco:

Krzywa zapominania - powtórki
Krzywa zapominania – powtórki

I jaki, moi drodzy, z tego wniosek? Wystarczy, iż w przeciągu doby od poznania nowego słowa lub zwrotu powtórzycie go ponownie, szansa na zapamiętanie wzrasta. Wystarczy zaimplementować powtórki przez pierwszy tydzień, a dane słowo zostanie z Wami na długo. Jestem tego najlepszym przykładem. Kto z Was czyta mój blog być może pamięta ten wpis, w którym to pisałam o moich problemach z zapamiętaniem słów tartak i kamieniołom. Z ręką na sercu mogę wyznać, iż po paru latach nadal pamiętam, że tartak to sawmill, a kamieniołom to quarry, mimo iż przez długi czas nie używałam tych słów. Wystarczyło, że przez dwa tygodnie wakacji syn pomęczył mnie trochę, a po roku bez trudu byłam w stanie przypomnieć sobie te mało używane pojęcia.

A teraz mam dla Was absolutną nowość, w której się zakochałam od pierwszego wejrzenia. Kilka dni temu ruszyła platforma LEARNOTE – system inteligentnych fiszek interaktywnych, która dostosowuje naukę indywidualnie do każdego ucznia biorąc pod uwagę algorytm oparty na krzywej zapominania Ebbinghausa. Czego chcieć więcej? Nie trzeba pamiętać o powtórkach, gdyż program sam podpowie jakie słowo w danym dniu należy powtórzyć, aby uniknąć zapomnienia.

W filmiku poniżej Patrycja z zespołu LEARNOTE mówi co i jak 🙂

Ja już przygotowałam swój pierwszy kurs dla moich uczniów 🙂 I uwaga – Wy też wkrótce możecie liczyć na mały prezent. Jeśli chcecie wypróbować i wskoczyć na wyższy poziom ze swoim angielskim – stay tuned!

A jeśli wolicie bardziej analogiczny sposób zapamiętywania zawsze możecie polegać na… swoich dzieciach 😉

3 myśli w temacie “Z Learnote zapomnisz o zapominaniu…”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.