Blog, Idiomy

Czy warto uczyć się idiomów?

Osoby uczące się języków obcych często zadają pytanie czy jest sens uczyć się idiomów, skoro jest tyle innych słów, których jeszcze nie opanowali. Osobiście uważam, iż brak znajomości zwrotów idiomatycznych jest jednym z głównych powodów naszych problemów ze zrozumieniem języka potocznego, który jest naszpikowany slangiem oraz idiomami właśnie.

Co to właściwie są te idiomy? Są to konstrukcje językowe, których swoisty charakter nadaje zdaniu metaforyczne znaczenie. Ich sens nie jest dosłowny, a ich znaczenie nie jest po prostu sumą tworzących je wyrazów. Bardzo często tego typu zwroty nie dają się dosłownie przetłumaczyć na inny język, choć czasem podobieństwa się zdarzają.

Dla przykładu – wyobraźcie sobie, że ktoś wychodząc z kina mówi: „Film był nudny jak flaki z olejem.” Gdybyśmy chcieli przetłumaczyć ten zwrot dosłownie, większość nacji nie zrozumiałaby, o co nam chodzi. Dokładnie tak samo byłoby w sytuacji, gdybyśmy usłyszeli, że coś jest suche jak kurz. Potraktowalibyśmy ten zwrot dosłownie i omylnie wydawałoby nam się, iż coś jest bardzo suche. A angielski zwrot „as dry as dust” na język polski może być przetłumaczony właśnie jak „nudny jak flaki z olejem”.

Jaki z tego wniosek? Jeśli chcecie z łatwością zrozumieć język potoczny oraz pragniecie, aby wasz angielski był bardziej obrazowy, skupcie się na idiomach.

Jak to zrobić?

Na moim Instagramie @lektor_angielskiego znajdziecie wiele przydatnych na co dzień zwrotów idiomatycznych. Przez cały luty, codziennie mogliście właśnie tam uczyć się jednego idiomu dziennie. Jeśli chcecie je poćwiczyć, możecie zrobić to na dwa sposoby:

  1. Za pomocą ćwiczeń, które znajdziecie w Workbooku, który dla was przygotowałam.
  2. Na platformie Learnote w postaci inteligentnych fiszek interaktywnych, które (gdy będziecie ćwiczyć regularnie) dostosują plan nauki do waszych potrzeb i  nie pozwolą wam zapomnieć ani słowa.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia w dalszej nauce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.