Blog, What's up?

Jak sprawdzić swój angielski?

W poprzednim wpisie pisałam o tym, jak ważne jest odpowiednie zaplanowanie nauki. Jednak by to zrobić warto wiedzieć na czym stoimy. Jako, że większość z was miała kontakt z angielskim na pewnym etapie swojego życia dobrze jest zacząć od określenia swojego poziomu biegłości językowej. Najlepiej zrobi to oczywiście wykwalifikowany do tego lektor, jednak jeśli chcesz pracować sam, w sieci z łatwością znajdziesz wiele testów diagnostycznych (placement tests) zupełnie za darmo. Nie łudź się, że bardzo miarodajnie sprawdzą Twój angielski, jednak z pewnością dadzą Ci ogólny pogląd na to w jakim miejscu jesteś, oraz w którą stronę powinieneś podążać.

Zdecydowanie najbardziej polecam stronę Cambridge Assessment English, na której znajdziesz testy zarówno z języka angielskiego ogólnego (General English) jak i biznesowego (Business English). Najmłodsi również znajdą coś dla siebie, choć CAE zaleca aby w wykonaniu testu towarzyszyli im rodzice. Po wykonaniu testu dostajesz informację zwrotną na jakim poziomie jesteś oraz sugestie, który z egzaminów Cambridge możesz ewentualnie zdawać. Linki do testów znajdziesz poniżej.

 

Kolejną propozycją jest test na stronie British Council. Zawiera on 25 pytań wielokrotnego wyboru i zajmuje około 15 minut. Niestety sprawdza tylko i wyłącznie znajomość gramatyki oraz słownictwa. Po każdym pytaniu musimy udzielić dodatkowej odpowiedzi na temat tego, na ile pewni jesteśmy naszego wyboru. Test da nam bardzo ogólne pojęcie na temat naszej wiedzy klasyfikując nas do trzech grup: początkującej, średniozaawansowanej i zaawansowanej.

 

Test ogólnej znajomości angielskiego

 

Na różnych poziomach dobrze sprawdzi się strona Test English. Ogromnym plusem jest tu możliwość sprawdzenia różnych umiejętności językowych. Możemy przetestować zarówno słuchanie, czytanie, pisanie jak i gramatykę czy słownictwo. Jeśli nie znamy zupełnie swojego poziomu warto zacząć od testu ogólnego, a następnie przejść do konkretnych umiejętności. Przy każdym teście istnieje możliwość zmiany poziomu

  1. Test ogólny.
  2. Test słuchania.
  3. Test czytania.
  4. Test gramatyczno-leksykalny.
  5. Test poszczególnych zagadnień gramatycznych.

Teraz, gdy znacie już mniej więcej swój poziom, warto rozplanować naukę. Ale o tym, już w następnym wpisie…

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.