Blog

2 sposoby na to, aby zapamiętać słówka raz na zawsze

Kiedyś uczeń wchodząc do mojego mieszkania grzecznie zapytał po angielsku „Czy mogę tu zwymiotować?” Na szczęście nie wyglądał na chorego, trzymał w ręku opakowanie po batonie, dzięki czemu szybko zorientowałam się, co chciał powiedzieć. Niestety czasami dwie literki robią ogromną różnicę… Zamiast throw out (wyrzucić) powiedział throw up (zwymiotować). W języku angielskim przyimki są bardzo zdradliwe – potrafią całkowicie zmienić znaczenie słowa, które wydaje wam się znajome. Czasowniki frazalne – czyli połączenie czasownika z przyimkiem to prawdziwa zmora uczących się angielskiego. Ale nie dajcie się zniechęcić.

Wszystkiego można się nauczyć pod warunkiem, że uczycie się zwrotów w kontekście. Jeśli wypiszecie sobie listę słówek i będziecie się ich po prostu uczyć, może i nauczycie się ich w miarę szybko, lecz po jakimś czasie trudno będzie je odtworzyć. Kluczem tu jest kontekst bądź wizualizacja. Zwrot throw up (zwymiotować) łatwo zapamiętać, jeśli wyobrazimy sobie drogę jaką musi przejść treść żołądkowa 😉 Jeśli trudno wam zwizualizować jakieś słowo zawsze próbujcie stworzyć z nim zdanie, które będzie w jakimś stopniu nawiązywało do waszego życia. I know a guy who always throws up after eating ice cream.

Kiedyś uczennica pomogła mi zapamiętać słowo yield, którego przez lata nie mogłam sobie przyswoić. Sprawdzałam go w słowniku za każdym razem, gdy na niego natrafiałam. Przyznałam się do tego Gosi, która to na następną lekcję przykleiła sobie na czole kartkę z napisem yield (przynosić) i dziwnym krokiem weszła do mojego pokoju twierdząc, że przynosi mi dobrą wiadomość 🙂 Do końca życia nie zapomnę już znaczenia tego słowa.

Jeśli macie problemy z długoterminowym zapamiętywaniem słownictwa gwarantuję wam, że te dwie techniki potrafią działać cuda. Trzeba tylko chcieć 🙂

 

Image by lisa runnels from Pixabay

1 myśl w temacie “2 sposoby na to, aby zapamiętać słówka raz na zawsze”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.