Blog

5 slangowych określeń, które musisz znać

Uwielbiam język potoczny, uwielbiam brytyjski slang i mimo, iż uczę angielskiego już ponad 20 lat ten język nie przestaje mnie zadziwać. Moje podejście do nauczania zmieniło się na przestrzeni tych lat diametralnie. Obecnie skupiam się głównie na nauczaniu języka potocznego, ponieważ w 80 procentach przypadków to główny cel, dla którego moi słuchacze decydują się na zajęcia ze mną.

Dzisiaj poznacie kilka zwrotów, które niekoniecznie znaczą to, co Wam się wydaje lub prócz tych oczywistych znaczeń mają jeszcze „drugie dno”.

Cheers

Jeśli wydawało Wam się, że ktoś mówiąc Cheers zaraz wyciągnie szampana, niekoniecznie macie rację. W brytyjskim slangu Cheers to po prostu Dziękuję.

  • I’ve bought you a drink.
  • Cheers, mate.

Knackered

Jeśli chcecie brzmieć bardziej brytyjsko, kiedy czujecie się wykończeni zamiast mówić I’m exhausted powiedzcie I’m knackered.

  • It’s 11 pm and I’ve been working since I got up. I’m knackered.

Pretty

Pamiętacie Pretty Woman? Julia Roberts była w tym filmie całkiem pretty 🙂 Ale co w takim razie znaczy słowo pretty w zdaniu I’m pretty hungry? Ono zastępuje tu nic innego jak quite czy very.

Polacy zdecydowanie nadużywają słowa very mówiąc po angielsku. Wszystko jest very nice czy very big. Jeśli chcecie brzmieć bardziej naturalnie zamieńcie swoje very czy quite na pretty.

Take the piss

Jeśli myślicie, że po tym zwrocie ktoś skieruje się do toalety to muszę Was zmartwić. Take the piss to nabijać się, robić sobie jaja z czegoś.

  • They’re always taking the piss out of me ’cause I like Michael Jackson.
  • Are you being serious or are you just taking the piss?

All right?

Niekoniecznie usłyszycie ten zwrot kiedy źle się poczujecie czy upadniecie. Brytyjczycy używają All right? zamiast naszego ulubionego How are you? I pamiętajcie, że tak naprawdę nie pytają Was czy dobrze się macie, więc nie ma potrzeby odpowiadać I’m OK. Wystarczy odpowiedzieć All right!

  • All right?
  • All right.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.