Blog, What's up?

Strona (nie) tylko dla dorosłych?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego ucząc się angielskiego kilka lub nawet kilkanaście lat, wyjeżdżacie do anglojęzycznego kraju i wydaje się wam, że uczyliście się chyba innego języka? O ile w standardowych sytuacjach jesteście w stanie sobie poradzić, to polegacie kiedy ktoś zagada do was językiem potocznym?

Sama tego doświadczyłam kiedy to, będąc na czwartym roku studiów filologicznych, wyjechałam do Irlandii z przeświadczeniem jak to świetnie mówię po angielsku. O ile z obsługą hostelu, która posługiwała się standardową odmianą angielskiego porozumiewałam się bez najmniejszych problemów, o tyle w pubie, szczerze mówiąc, niejednokrotnie chciałam zapaść się pod ziemię, ponieważ niejednokrotnie nie miałam pojęcia, co do mnie mówią. Ja – studentka anglistyki – wstyd jak beret. 🙂

Ten wyjazd dał mi wiele do myślenia… Z niego wyciągnęłam wnioski co do stylu mojej pracy w przyszłości.

Kto mnie zna ten wie, że (o ile nie przygotowuję do egzaminów) koncentruję się głównie na nauczaniu języka potocznego oraz zdolności komunikacji w życiu codziennym. I mimo, że uwielbiam piękny brytyjski akcent (tak, tak – kocham słuchać królową 🙂 ) doskonale wiem, że na co dzień taką odmianą języka mówi może 1% ludności.

Ucząc się jedynie z podręczników nie jesteśmy, niestety, w stanie opanować języka w taki sposób, aby porozumiewać się nim z powodzeniem w codziennych sytuacjach. Do tego potrzebna nam jest jak najczęstsza ekspozycja – dokładnie taka, jaką doświadcza dziecko uczące się dopiero mówić. W jaki sposób się uczy? Słucha wszystkich dookoła, ogląda bajki i mimo, że na początku nic nie mówi jest w stanie zrozumieć prawie wszystko.

Jak, w taki sposób, mieszkając w Polsce poradzić sobie z tym problemem? Bardzo pomocna okazuje się tutaj strona Voscreen. Jest to narzędzie, które moi uczniowie wprost uwielbiają i mimo, iż zalecam codzienne 15-minutowe sesje często przyznają, iż spędzili nad nim godzinę lub więcej 🙂

Voscreen to strona, która przy pomocy fragmentów znanych filmów (bądź bajek) dostarcza nam świetnej dawki języka używanego w prawdziwym życiu. Codzienna 30-minutowa zabawa z językiem po paru miesiącach przyniesie rewelacyjne efekty. Nauczymy się słuchać ze zrozumieniem, a przy okazji poszerzymy nasze słownictwo o cały szereg przydatnych słów i zwrotów. A przy okazji oglądanie filmów w oryginale okaże się całkiem łatwe.

Na czym to wszystko polega? Aby zacząć naukę (a raczej zabawę) należy wejść na stronę Voscreen a następnie założyć konto klikając Sign up. Mimo, iż nie jest to obowiązkowe, zalecam to zrobić, gdyż strona zapamiętuje nasze wybory i „uczy się” razem z nami, dzięki czemu dostosowuje wyświetlaną treść do naszych potrzeb. Po założeniu konta musimy ustalić, jaki jest nasz język ojczysty, gdyż to właśnie w nim będziemy musieli dokonać wyboru tłumaczenia.

Po zalogowaniu się zobaczymy ekran główny, na którym wyświetli się fragment filmu.

Długość i stopień zaawansowania danego fragmentu będzie zależeć od stopnia trudności jaki wybierzemy na początku sesji. Można to zrobić klikając Life (Playmode) w lewym górnym rogu. Do wyboru mamy następujące zakładki:

  • Life – odtworzą nam się przypadkowe filmy
  • voStep – tutaj wybierzemy poziom zaawansowania (zalecam zaczynać od najniższych poziomów)
  • voStructure – tutaj wybierzemy konkretne zagadnienie gramatyczne, które chcemy poćwiczyć
  • voRhythm – w tej sekcji decydujemy jak długie mają być wypowiedzi, których będziemy słuchać
  • voKids – ta część przeznaczona jest głównie (choć nie tylko) dla dzieci, gdyż zawiera fragmenty bajek i komiksów.

Gdy już wybierzemy odpowiadający nam poziom zaczną wyświetlać się króciutkie (kilkusekundowe) sceny z filmów, po czym na dole ekranu pojawią się dwa przyciski Subtitle Off (napisy wyłączone) oraz Subtitle On (napisy włączone). W zależności od opcji, którą wybierzemy pojawią się dwa tłumaczenia – jedno poprawne i jedno błędne. Klikamy tłumaczenie, które według nas jest prawidłowe pamiętając o tym, że należy to robić w miarę szybko, gdyż czas na odpowiedź jest ograniczony. Klikamy strzałkę w prawo i czekamy na kolejny film 🙂

That’s it. 🙂

W ustawieniach po prawej stronie możemy sprawdzić ile punktów zdobyliśmy, jak wysoko znajdujemy się w ogólnej klasyfikacji i wiele innych bajerów 🙂

Życzę miłego oglądania. Dajcie znać jak wam idzie 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.