Blog, What's up?

3 strony, które pomogą Ci poćwiczyć gramatykę

Osobiście jestem wielką fanką gramatyki, mogłabym godzinami siedzieć i zgłębiać najdrobniejsze detale związane z tą dziedziną języka. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę niewiele jest osób, które podzielają moje zdanie 🙂 I tu mam dla Was dobrą wiadomość – perfekcyjna znajomość gramatyki nie jest niezbędna do płynnego posługiwania się językiem. Czasem wręcz przeszkadza.

Z mojego lektorskiego doświadczenia wynika, iż osoby, które nadmiernie skupiają się na poprawności gramatycznej swoich wypowiedzi mają często problemy z płynnością. Kolokwialny język pełen jest pozornych błędów i nieścisłości. Wystarczy rozejrzeć się w koło. Znacie ten slogan?

 

Ghostbusters

 

Wszyscy go znamy. A czy w szkole na teście dostalibyśmy punkt za takie zdanie? Z pewnością nie. Jaki z tego wniosek?

Wniosek jest taki, iż gramatyki uczyć się trzeba, ale nie należy się nią zbytnio przejmować. O wiele bardziej potrzebna jest odpowiednia wymowa, ponieważ to w następstwie jej nieznajomości dochodzi do największej liczby nieporozumień.

Jeśli jednak chcecie poćwiczyć gramatykę mam dla Was 3 strony, które świetnie się do tego nadają.

  • engly.pl to mój zdecydowany faworyt. Każdy mój słuchacz wie to doskonale, ponieważ to mój ulubiony sposób na zadanie domowe. Jest to platforma do bezpłatnej nauki języka angielskiego online. Znajdziecie tutaj zarówno ćwiczenia leksykalne jak i gramatyczne. Słownictwo podzielone jest na znane każdemu maturzyście kategorie (Człowiek, Dom, Szkoła, Praca itp.). Gramatyka zaś pokrywa wszystkie najistotniejsze zagadnienia, z którymi każdy uczący się styka się na pewnym etapie nauki: od czasów począwszy, przez stronę bierną, okresy warunkowe na mowie zależnej skończywszy. Każde ćwiczenie wykonujemy online, po czym klikamy Sprawdź – natychmiast pojawia się nam wynik naszej pracy.
  • Bardzo podobną stroną jest English Grammar, z tym, że tutaj dodatkowo znajdziecie całą gamę ćwiczeń egzaminacyjnych typu Open Cloze czy Word Formation. Ta strona jest dla wszystkich, jednak zdecydowanie będzie najbardziej pomocna dla tych, którzy są na poziomie B1+
  • Perfect English Grammar to z kolei propozycja dla osób na niższych poziomach zaawansowania. Wszystko działa bardzo podobnie – wpisujemy odpowiedź, klikamy Check i od razu wiemy czy mamy rację czy nie. Dla tych, którzy nadal wolą papierową wersję jest możliwość ściągnięcia ćwiczeń w pliku pdf oraz wydrukowania ich (tylko po co niszczyć kolejne drzewa???) 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.