Blog

5 sposobów na to jak ćwiczyć mówienie, gdy partnera brak?

Osoby uczące się języków obcych narzekają często na brak sposobności użycia danego języka w praktyce. W teorii wiedzą wiele, znają mnóstwo mniej lub bardziej przydatnych zwrotów i struktur gramatycznych, jednak okazji do ich użycia w praktyce poza zajęciami brak. W takiej sytuacji bardzo trudno utrzymać motywację do dalszej nauki, ponieważ gdy minie pierwsza fascynacja językiem, u osób które nie mają skonkretyzowanego celu pojawia się zwątpienie w sens dalszej nauki. To proces całkowicie naturalny – nie należy się nim zniechęcać. Można natomiast ćwicząc samodzielnie mówienie „oszukać” mózg dając mu namiastkę „rzeczywistości”.

W jaki sposób to zrobić? Przedstawię Wam parę sposobów na to, w jaki sposób ćwiczyć mówienie, gdy nie ma w pobliżu partnera do rozmowy.

#1

Myśl po angielsku

Możesz to robić gdziekolwiek, o każdej porze dnia i nocy. W drodze do pracy widzisz ślicznego pieska – myślisz „OMG it’s sooo cute„, myślisz co ugotować na obiad „What about chicken curry?„, leje jak z cebra – „I wish it would stop pissing down.” and so on… Takie nie wypowiedziane myśli bardzo pomagają potem w realnych sytuacjach.

#2

Mów do siebie na głos

To samo możesz ćwiczyć na głos, gdy jesteś sam w domu. Z początku może się to wydawać sztuczne i nienaturalne, jednak z czasem przynosi wiele frajdy. Możesz na głos relacjonować co robisz w danej chwili – „I’m washing my hair and the shampoo smells gorgeous”, możesz mówić co zaraz zrobisz – „I’m about to make a cuppa.”, możesz podsumować dzień – „It was quite a nice day but I wish I hadn’t …” W ten sposób ćwiczysz nie tylko mówienie, jest to również świetny sposób na przetrenowanie całej gramatyki 🙂

#3

Naśladuj

To moja ulubiona strategia. Wybierz fragment filmu lub programu, który lubisz, najlepiej z osobą, której akcent Ci się podoba. Odtwarzaj z napisami linijka po linijce i staraj się naśladować zarówno wymowę jak i intonację tak długo, aż nauczysz się całego fragmentu na pamięć. Zwracaj uwagę na connected speech, pamiętaj, że w naturalnej mowie wyrazy się ze sobą łączą, dźwięki zlewają. Zwykły zwrot „I have to go” w mowie potocznej będzie brzmiał mniej więcej jak „Hafta go.”

Świetnym kanałem do nauki wymowy w ten sposób jest Learn English with TV Series. Znajdziecie tu wiele ciekawych fragmentów seriali, piosenek czy programów rozrywkowych, w których prócz nauki wymowy poznacie wiele przydatnych zwrotów.

#4

Zaraź kogoś swoją pasją

Często wydaje się nam, że jesteśmy sami w naszej nauce. Wystarczy się rozglądnąć, a okazuje się, że wokół nas aż roi się od osób borykających się z tym samym problemem. Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym wciągnij je w zabawę, ustalcie, że przez godzinę dziennie będziecie używać tylko języka angielskiego. Męża czy żonę można „wykorzystać” w ten sam sposób 🙂 Może okazać się, że bez większego wysiłku zafundujecie sobie sporą dawkę darmowych zajęć konwersacyjnych. I nie martwcie się, że popełniacie błędy. W tym momencie ćwiczymy płynność mówienia – poprawność można ćwiczyć na wiele innych sposobów. Ale o tym kiedy indziej…

#5

Udawaj obcokrajowca

To strategia dla osób odważniejszych, ale świetnie działa w towarzystwie. Jeśli jesteś gdzieś na mieście, zamawiasz danie w restauracji poudawaj, że nie mówisz po polsku. Przed wyjściem przygotuj się do danej sytuacji. Przypomnij sobie zwroty typu „Can I have the menu?”, „I’ll take…” etc. Poproś o menu, zamów pomidorową, poproś o rachunek. To sytuacje, w których używasz sztampowych zwrotów, które ciężko „zepsuć”.

 

Jeśli do tej pory borykasz się z problemem braku partnera do rozmowy, wypróbuj powyższych technik. Niejednemu już pomogły. Może będziesz kolejną osobą, która się o tym przekona? Jeśli nie spróbujesz, to się nie dowiesz…

2 myśli w temacie “5 sposobów na to jak ćwiczyć mówienie, gdy partnera brak?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.