nigel-tadyanehondo-346836-unsplash
Blog, What's up?

Umrę w niewiedzy…

Córka ostatnio zapytała mnie ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka (aktualnie ma fazę na język litewski i rosyjski 🙂 )

Chyba ją rozczarowałam, ponieważ moja odpowiedź była następująca: „Ja uczę się angielskiego ponad 30 lat i dalej go nie umiem do końca.” Obawiam się, że umierając nadal będę tak twierdzić.

Ale jak to? Przecież uczysz innych, a sama nie umiesz? Fakt, umiem prawdopodobnie więcej niż przeciętny człowiek, ale nie ma dnia, w którym nie uczę się jakiegoś nowego słowa, zwrotu czy idiomu. Wystarczy włączyć obojętnie jaki film na YouTube, w którym native speaker opowiada o brytyjskim czy amerykańskim slangu – nie ma takiej opcji, by nie natrafić na jakąś perełkę, o której się nie słyszało. W polskim języku też nie znam wszystkich slangowych zwrotów używanych choćby przez moich uczniów. Ostatnio na przykład dowiedziałam się od jednej z moich słuchaczek, że nastolatkowie gdy się w kimś zakochają mówią „Mam na niego krasza”. 🙂 Bardzo się zdziwiła, gdy uświadomiłam ją, iż jest to zwrot zaczerpnięty z języka angielskiego. Po angielsku, gdy się w kimś podkochujemy powiemy:

I have a crush on you.

Jeśli chcecie być na czasie, polecam kanał ETJ English, w którym sympatyczny Brytyjczyk z piękną wymową opowiada o przydatnych zwrotach, które możecie zacząć używać od zaraz. O innych native speakerach uczących angielskiego na YT możecie przeczytać tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.