OFF THE RECORD
Idiomy

Off the record

Przyznaję się bez bicia, że wakacje 2017 będziemy z mężem kojarzyć z… serialem „House of Cards”. 5 sezonów, w sumie 65 odcinków – ile to czasu przed telewizorem? Wolę nie liczyć 🙂 No ale powiedzmy, że traktuję to jako formę samodokształcania się oraz kopalnię idiomów 🙂
Kto oglądał film wie, iż jest w nim mnóstwo polityki, a skoro polityka to musi być i prasa. W związku z tym zwrot OFF THE RECORD pojawia się tu nagminnie. Rzeczownik RECORD ma wiele znaczeń, ale w tym kontekście oznacza „zapis, protokół, rejestr”. Przyimek OFF na pewno kojarzycie z różnego rodzaju przełącznikami. Jeśli widzicie na jakimś urządzeniu ON/OFF, to z pewnością wiecie, co przycisnąć, aby wyłączyć zasilanie. Czyli, kiedy coś jest OFF, to tak naprawdę tego nie ma 🙂
Zwrotu OFF THE RECORD używamy, kiedy chcemy przekazać jakąś informację nieoficjalnie (tak, aby nie była zapisana w protokole), nie angażując szerszego grona odbiorców. Początkowo chodziło tu głównie o prasę, ale obecnie ten zwrot jest używany również w rozmowach prywatnych.

  • She made it clear that her comments were strictly off the record and should not be included in the article.
  • I can tell you off the record that the boss wants to fire you.

OFF THE RECORD na język polski najczęściej tłumaczy się jako „nieoficjalnie”.

Gdyby jednak ktoś chciał z Wami porozmawiać oficjalnie (duża szansa, że ta wypowiedź będzie gdzieś później zacytowana), wtedy będziecie rozmawiać ON THE RECORD.

A tutaj posłuchajcie sobie kilku przykładów.

1 myśl w temacie “Off the record”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.