Blog

To write or not to write?

pen

Przyznaję się bez bicia – nienawidzę pisania wypracowań. Na szczęście nie muszę już tego robić, ale i tak troszkę cierpię, kiedy muszę czasem pomóc dzieciom w tej kwestii. O ile po angielsku to pisanie jakoś mi wychodziło kiedy chodziłam do szkoły, to język polski był moją zmorą. Uwielbiam czytać książki i pochłaniam ich tony, ale pisanie o tym, co autor miał na myśli jest czymś, co długo po ukończeniu liceum śniło mi się po nocach 🙂
Osoby uczące się języka angielskiego, jednocześnie mające w perspektywie zdanie matury często borykają się z tym samym problemem, dlatego dzisiejszy post skierowany będzie głównie do tych, którzy chcą rozwinąć się w tej kwestii. Jeśli maturę masz już za sobą, nie musisz czytać dalej. Lepiej poucz się idiomów np. tu.
Czasem żałuję, że nie urodziłam się 20 lat później. O ile łatwiejsza byłaby wtedy nauka 🙂 Mój pokój do nauki nie byłby zawalony słownikami od góry do dołu, z każdą wątpliwością językową nie trzeba byłoby czekać do lekcji, a oglądnięcie filmu w oryginale nie wiązało by się z długim oczekiwaniem na paczkę z USA, gdzie to babcia za ciężkie pieniądze pracowała by wnuczka mogła sobie oglądnąć film po angielsku. Wystarczyłby mały laptop na biurku… 🙂

Jako, że teraz większość z nas laptop posiada, dzisiaj będzie o narzędziu, które świetnie sprawdzi się jeśli chcecie usprawnić swoje writing skills. Wystarczy założyć konto na stronie Cambridge English Write and Improve i, albo pracować samodzielnie, albo poprosić swojego nauczyciela, by dał Wam dostęp do swojej klasy.
Po zalogowaniu możecie już zacząć pisać wypracowania. W zależności od poziomu zaawansowania, do wyboru mamy szeroki wachlarz kompozycji – emaile, listy, atykuły, rozprawki itp. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli pracujecie z korepetytorem, to on może przydzielić Wam napisanie jakiejś konkretnej formy wypowiedzi, lecz jeśli chcecie poćwiczyć sami do wyboru macie dziesiątki różnych ćwiczeń, w których dokładnie określona jest forma, treść oraz ilość słów jakiej powinniście użyć.
No dobrze, już wybraliśmy temat, napisaliśmy wypracowanie i co dalej? Skąd wiadomo, że jest ok? Otóż, program sam wskaże miejsca, w których popełniliście błąd dając jednocześnie wskazówkę jakiego rodzaju to błąd (np. missing word czyli brakujące słowo). Kiedy już sami zrobicie korektę, sprawdzacie ponownie i tak do skutku, aż tekst będzie w porządku.
Program zapisuje Wasze wyniki i wskazuje na jakim poziomie w skali CEFR są Wasze umiejętności. Dzięki temu możecie monitorować swoje postępy i sprawdzać czy Wasze umiejętności rozwijają się czy raczej stoją na tym samym poziomie.
Program przydaje się również przy okazji pisania zadań domowych. Wystarczy napisać zadane wypracowanie, sprawdzić i skorygować swoje błędy. Od razu zaznaczam – to nie jest oszukiwanie 🙂 Nikt tu za Was nic nie zrobi, jedynie wskaże Wam miejsca, które wymagają poprawy.
Miłego pisania!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.