Blog

No excuses…

noexcuses

Gdybym miała dostać złotówkę za każdą wymówkę, jaką usłyszałam od uczniów, gdy po raz kolejny nie odrobili zadania, to pewnie mogłabym nie pracować do końca życia 😉 Szczególnie tyczy się to dorosłych słuchaczy – a bo w pracy był natłok obowiązków, a bo to dziecko było chore, a bo kartka się zgubiła… Prawda jest taka, że jeśli nie zależy nam w 100 procentach na tym, by naprawdę zrobić postępy, to zawsze znajdzie się coś ważniejszego (bądź przyjemniejszego) od nauki.
Rozwiązanie może być tylko jedno – niech nauka stanie się naszym hobby. Chciałabym, aby wszyscy moi uczniowie kochali angielski tak jak ja, dlatego staram się, aby praca domowa nie była nudnym zestawem ćwiczeń. Nie zarzucam słuchaczy tonami kserokopii, nad którymi mają spędzać całe wieczory (no chyba, że są akurat przed maturą). Zadanie domowe naprawdę może być przyjemne. Oto kilka moich propozycji, dla tych, którzy na samą myśl o tłumaczeniu zdań bądź uzupełnianiu luk w zdaniach mają odruch wymiotny…

  1. Voscreen to absolutny faworyt wszystkich moich uczniów. Z pomocą filmów ćwiczą słuchanie oraz tłumaczenie zdań.
  2. BBC One-minute World News to tylko jedna minutka dziennie. Wystarczy posłuchać jednej wiadomości i już jest temat do konwersacji.
  3. Engly to strona dla tych, którzy chcą poćwiczyć gramatykę online. Nie trzeba pióra, wystarczy kliknąć i od razu wiadomo, czy odpowiedź jest poprawna.
  4. Jeśli chcemy poćwiczyć czytanie ze zrozumieniem wystarczy wejść na Dreamreader. Po przeczytaniu interesującego nas artykułu, zostaniemy poproszeni o zrobienie testu, którego rezultat potwierdzi, czy zrozumieliśmy tekst.
  5. Netflix to nieocenione źródło dla słuchaczy na wyższych poziomach. Gdzie indziej można znaleźć tyle żywego języka, w tylu odmianach angielskiego? Dla mnie-lektora to również najlepszy sposób na ciągłe doskonalenie potocznego języka – jest tu masa kolokwializmów, slangu oraz idiomów, które raczej ciężko znaleźć w podręcznikach.

Dlatego przestańmy ciągle szukać wymówek. Nie da się nauczyć języka przychodząc na zajęcia raz, dwa czy nawet pięć razy w tygodniu. Jeśli zależy nam na tym, by się rozwijać musimy dać też coś od siebie. Lektor wskaże Wam drogę, ale to od Was zależy czy nią pójdziecie, czy będziecie jechać obwodnicą…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.